Szambo betonowe, czy plastikowe?

Planując zainstalowanie szamba na swojej posesji, stajemy przed wyborem między betonowym a plastikowym rozwiązaniem. Jakie więc wybrać, by w całe przedsięwzięcie okazało się udaną inwestycją?


Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że zbiornik z żelbetu ma większą masę, dzięki czemu solidniej osadzi się w gruncie. Przekłada się to na wyeliminowanie ryzyka wypchnięcia szamba przez wody gruntowe. W przypadku plastikowych egzemplarzy, by to zagrożenie wykluczyć często zakotwicza się je w żelbecie. Ponadto, potężne wylewane zbiorniki wykazują się dużą wytrzymałością na obciążenia. Są na tyle odporne, że nad nimi, bez większych obaw można stworzyć podjazd do posesji lub utworzyć miejsce postojowe dla swojego samochodu. W przypadku ich odpowiedników wykonanych z tworzywa sztucznego taka opcja jest niezwykle ryzykowna. Chcąc wykorzystać powierzchnię nad zbiornikiem i przeznaczyć ją na stanowisko dla swojego auta zaleca się wylanie odpowiedniego wzmocnienia.


Kluczową kwestią jest również cena pomiędzy tymi dwoma rodzajami. Betonowe, wykonywane przez naszą firmę szamba są często znacząco tańsze od ich lekkich i mało odpornych na obciążenia plastikowych odpowiedników.