Szambo betonowe czy oczyszczalnia
Wiele osób, które kupują lub budują dom w miejscu, w którym nie ma podłączenia do sieci kanalizacyjnej, stają przed trudnym wyborem – konieczne jest podjęcie decyzji odnośnie tego, jak pozbywać się będziemy swoich ścieków. Najczęstszymi opcjami są szambo betonowe oraz oczyszczalnia przydomowa. Które lepiej sprawdzi się w naszych ogrodach?
Oczyszczalnia - zalety i wady
Dzięki obu rozwiązaniom, każdy będzie mógł cieszyć się odprowadzaniem ścieków i nieczystości, jednak z wykorzystaniem różnych systemów. W ramach zbudowania własnego systemu filtrującego, nie jest konieczne wzywanie wozu asenizacyjnego minimalnie raz w roku lub nawet 2 razy w roku , a raz w miesiącu zadbać o uzupełnienie systemu w preparaty bakteryjne. Koszt utrzymania to więc maksymalnie 300 zł miesięcznie! Mimo, że takie rozwiązanie może wydawać się idealne, niestety, ma wiele wad. Pierwszą z nich jest fakt, że wybudowanie całej instalacji kosztuje co najmniej 6 000 zł – ceny mogą jednak dosięgać równie dobrze kilkunastu tysięcy, co z pewnością dostępne dla wielu osób. Dodatkowo, oczyszczalnia zajmuje więcej powierzchni na działce oraz do jej budowy konieczne jest uzyskanie zgody.
Szambo betonowe – na każdą działkę!
Ograniczenia takie nie istnieją, jeśli chodzi o szamba. Są to systemy, które zmieszczą się na większości działek – podczas gdy na oczyszczalnię może zwyczajnie nie starczyć miejsca. W przypadku obu systemów, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad związanych z umiejscowieniem instalacji w konkretnej odległości od domu, granicy działki czy studni z wodą pitną – jednak, jeśli chodzi zbiornik betonowy, są one trochę wygodniejsze (na przykład, obowiązuje odstęp 15, a nie 30 metrów od studni dostarczającej wodę pitną). Dodatkowo, nie ma potrzeby uzyskiwania zgody na budowę – wystarczy zgłosić zamiar zbudowania szamba betonowego, a jeśli urząd nie odpowie w ciągu miesiąca, można śmiało tworzyć system.
Mimo, że szamba betonowe są droższe w miesięcznym utrzymaniu niż oczyszczalnie, koszt ich budowy jest o wiele tańszy – możliwe jest zakupienie zbiorników już za 2000 zł!