Jak przerobić szambo betonowe na ekologiczne?

Przyjazne dla środowiska instalacje co raz bardziej zyskują na popularności i nie ma co się dziwić temu zjawisku – przecież nikt nie chce żyć w świecie z mocno zanieczyszczonym powietrzem czy wodą. Często wybieranym rozwiązaniem przez inwestorów jest choćby szambo ekologiczne, jednak pod tym pojęciem należy rozumieć właściwie oczyszczalnię drenażową, w której skład wchodzi osadnik gnilny oraz układ drenażu rozsączającego. Potoczne określenie tego rodzaju oczyszczalni może budzić podejrzenie, że standardowy betonowy zbiornik bezodpływowy w jakiś sposób zagraża np. wodom gruntowym, więc uspokajamy: jeżeli tylko zbiornik jest w pełni szczelni, również można określić go mianem przyjaznego dla środowiska.

Tyle tytułem wyjaśnienia, bo dzisiejszy artykuł dotyczył będzie innej kwestii, a mianowicie przerabiania szamba betonowego na ekologiczne, czyli właśnie na oczyszczalnie drenażową. Przyjrzymy się bliżej również zaletom takich rozwiązań.

W jaki sposób przerobić betonowe szambo na ekologiczną oczyszczalnię ścieków z drenażem rozsączającym?

Taka instalacja będzie zauważalnie tańsza od systemu projektowanego całkowicie od początku. W już zamontowanym zbiorniku bezodpływowym będą gromadziły się najcięższe nieczystości, możliwe będzie więc zastosowanie dużo mniejszego osadnika wstępnego. Przerobienie szamba betonowego na ekologiczne jest znacznie mniej skomplikowane niż w przypadku przebudowy zbiornika na biologiczną oczyszczalnię ścieków (z reaktorem SBR). Wymagane jest jedynie zamontowanie urządzeń filtrujących, drenażu rozsączającego dostosowanego do gruntu, systemu odpowietrzającego, a także rozdzielni.

Zalety przydomowej oczyszczalni drenażowej

Przerobienie zbiornika betonowego na szam ekologiczne to mnóstwo korzyści dla użytkownika: osad gromadzący w osadniku gnilnym wystarczy wywozić raz do roku, inwestycja zwraca się już po kilkunastu miesiącach, a sama instalacja jest prosta w budowie, co przekłada się również na jej bezproblemową eksploatację.

Najwyższej jakości szamba betonowe, które mogą pełnić funkcję osadnika gnilnego w ekologicznych, przydomowych oczyszczalniach ścieków, znajdziesz w ofercie firmy Gomar. Dostarczamy zbiorniki 1, 2 lub 3-komorowe bezpośrednio na działkę Klienta, wykonujemy niezbędny wykop oraz wszystkie prace instalacyjne we Wrocławiu oraz okolicznych miejscowościach. Zadzwoń i dowiedz się więcej o naszej ofercie!