Gdzie umieścić szambo na działce

Czy jest różnica, gdzie umieścimy szambo na działce? Czy należy trzymać się konkretnych przepisów związanych z użytkowaniem terenu, czy też nasz zbiornik może znajdować się tam, gdzie będzie najlepszy dojazd dla wozu asenizacyjnego, który regularnie będzie przyjeżdżał i zabierał nasze nieczystości?

Niestety, podczas budowy zbiornika konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad i przepisów. Jeden z nich mówi, że pokrywa takiego kontenera musi znajdować się co najmniej pięć metrów od okien domu (szczególnie, jeśli są to okna pokoju mieszkalnego lub kuchni) a także dwa metry od działki sąsiada, ulicy lub chodnika. Wyjątkiem od tej reguły jest jednak sytuacja, w której nasz sąsiad również posiada zbiornik na nieczystości – nie jest konieczne wówczas zachowywanie odległości dwóch metrów.

W sytuacji, w której budujemy szambo na działce, konieczne jest również upewnienie się, czy aby na pewno została zachowana odległość piętnastu metrów od studni z wodą pitną. Aby mieć pewność, że nasz zbiornik na ścieki nie narusza żadnych zakazów, najlepiej poradzić się specjalisty – chętnie rozwiejemy wszystkie wątpliwości!