Dlaczego szambo wybija (zastosowanie czujnika poziomu)

Dla wielu osób, które nie mają podłączenia do kanalizacji, jedynym rozwiązaniem jest szambo. Należy jednak pamiętać o tym, że konieczne jest jego regularne opróżnianie. W zależności od tego, czy posiadamy zbiornik jedno-, dwu- czy trzykomorowy, częstotliwość wizyt pojazdu asenizacyjnego może być różna. Niezależnie jednak od tego, nasz zbiornik na nieczystości może czasem wybijać, a ścieki pojawiać się przed naszym domem. Jakie mogą być tego przyczyny?

Możliwym rozwiązaniem jest to, że szambo zostało zbudowane biorąc pod uwagę mniejszą liczbę domowników. Jeśli w domu mieszkał wcześniej ktoś inny, np. dwie osoby, a teraz zamieszkiwany jest przez pięcioosobową rodzinę, możliwe, że zbiornik jest zwyczajnie za mały. Wybijanie może też być oznaką usterek w naszej instalacji wodnej (np. przecieków czy nieszczelnych rur), które trzeba niezwłocznie naprawić.

Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Najlepiej zastosować czujnik poziomu, który ostrzeże nas w momencie, kiedy nieczystości będzie naprawdę dużo. Zdążymy wówczas na czas zamówić wizytę wozu asenizacyjnego.